Championship Schedule

Location: Mueller Charter School (715 I St. Chula Vista, 91910. 619-422-6192)

Wednesday, May 15

4:00 PM – Girls Championship

#1 Liberty Legends (7-0-1) vs. #2 Hedenkamp Huskies (6-1-1)

5:30 PM – Boys Championship

#1 Hedenkamp Huskies (5-1-2) vs. #2 Liberty Legends (5-2-1)

 

Thursday, May 16

4:00 PM – Coed 2 East Championship

#3 Muraoka Momongas (6-1-3) vs. #1 Eastlake (10-0-0)

5:30 PM – Coed 2 West Championship

#1 Otay Falcons (8-1-1) vs. #King Chavez Coyotes (8-2-0)

 

Friday, May 17

3:00 PM – Jr. Coed Championship

#1 CVLCC Jaguars (10-0-0) vs. #3 Liberty Legends (9-1-1)

4:30 PM – Coed 2 Central Championship

#5 Palomar Panthers (5-2-2) vs. #6 Cook Crusaders (5-4-0)

 

Tuesday, May 21

4:00 PM – Division 1 Coed Championship

#1 Salt Creek Mtn. Lions (11-1-0) vs. #3 Camarena Robogriffins (9-2-1)

Playoff Results (May 6-9)

JR. COED DIVISION SEMIFINALS – TUE. MAY 7 @ 4 PM
VISITOR HOME
#4 Valley Vista 2 #1 CVLCC 3
#3 Liberty 2 #2 Eastlake 1
COED DIVISION 2 WEST SEMIFINALS – THURSDAY, MAY 9 @ 4 PM
VISITOR HOME
#4 Mueller 6 #1 Otay 7 (penalties)
#3 King Chavez 3 #2 Rice 0
COED DIVISION 2 CENTRAL SEMIFINALS – 5/9 @ 4 PM
VISITOR HOME
#6 Cook 5 #1 Rosebank 4
#5 Palomar 5 #2 Clear View 4
COED DIVISION 2 EAST SEMIFINALS – THURSDAY, MAY 9 @ 4PM
VISITOR HOME
#3 Muraoka 8 #2 Hedenkamp 3
COED DIVISION 1 QUARTERFINALS – TUESDAY, MAY 7 @ 4 PM
VISITOR HOME
#8 Heritage 1 #1 Salt Creek 3
#7 Discovery 4 #2 Valley Vista 7
#6 Olympic View 1 #3 Camarena 4
#5 Casillas 3 #4 CVLCC 2
COED DIVISION 1 SEMIFINALS – THURSDAY, MAY 9 @ 4 PM
VISITOR HOME
#5 Casillas 1 #1 Salt Creek 5
#3 Camarena 3 #2 Valley Vista 2

PLAYOFF SCHEDULE – MAY 6-10

JR. COED DIVISION SEMIFINALS
TUE. MAY 7 @ 4 PM
VISITOR HOME
#4 Valley Vista #1 CVLCC
#3 Liberty #2 Eastlake
COED DIVISION 2 WEST SEMIFINALS
THURSDAY, MAY 9 @ 4 PM
VISITOR HOME
#4 Mueller #1 Otay
#3 King Chavez #2 Rice
COED DIVISION 2 CENTRAL SEMIFINALS
THURSDAY, MAY 9 @ 4 PM
VISITOR HOME
#6 Cook #1 Rosebank
#5 Palomar #2 Clear View
COED DIVISION 2 EAST SEMIFINALS
THURSDAY, MAY 9 @ 4PM
VISITOR HOME
#3 Muraoka #2 Hedenkamp
COED DIVISION 2 EAST SEMIFINALS
TUESDAY, MAY 14 @ 4PM
VISITOR HOME
#4 Tiffany #1 Eastlake
COED DIVISION 1 QUARTERFINALS
TUESDAY, MAY 7 @ 4 PM
VISITOR HOME
#8 Heritage #1 Salt Creek
#7 Discovery #2 Valley Vista
#6 Olympic View #3 Camarena
#5 Casillas #4 CVLCC

 

Week 9 Scores and Standings

JR. COED DIVISION – 4/30 and 5/1
VISITOR HOME
Clear View 1 CVLCC 3
King Chavez 2 Liberty 3
Rogers 6 Rohr 6
Casillas 0 Eastlake 16
Camarena 5 Valley Vista 9
King Chavez 0 CVLCC 7
Liberty 4 Rohr 1
Halecrest – Casillas –
Rogers 0 Camarena 3
Valley Vista 1 Eastlake 6

*Top 4 will advance to the playoffs

JR. COED DIVISION

FINAL STANDINGS

W L D GF GA GD PTS
1-CVLCC Jaguars 10 0 0 33 6 27 30
2-Eastlake Eagles 8 1 1 29 6 23 25
3-Liberty Legends 8 1 1 31 12 19 25
4-Valley Vista Vikings 7 3 0 44 34 10 21
Camarena Robogriffins 4 4 2 30 32 -2 14
Clear View Voyagers 4 5 1 27 30 -3 13
Rohr Lions 3 5 2 26 38 -12 11
Casillas Comets 3 6 0 19 27 -8 9
Rogers Pirates 2 7 1 28 41 -13 6
King-Chavez Cubs 1 8 0 22 35 -13 3
Halecrest Roadrunners 0 8 0 8 30 -22 0
BOYS DIVISION – Wednesday, 5/1
VISITOR HOME
Liberty 2 Hedenkamp 6
Rogers 2 Castle Park 1
Castle Park 1 Lauderbach 6

*Top 2 advance to the playoffs

BOYS DIVISION W L D GF GA GD PTS
Hedenkamp Huskies 5 1 2 40 29 11 17
Liberty Legends 4 2 1 23 20 3 13
Lauderbach Cougars 3 2 2 23 17 6 11
Rogers Pirates 2 3 2 33 37 -4 8
Castle Park Knights 0 7 1 15 32 -17 1
GIRLS DIVISION – Monday, 4/29
VISITOR HOME
Hedenkamp 6 Lauderbach 2
Salt Creek Liberty

*Top 2 will advance to the championship game

GIRLS DIVISION W L D GF GA GD PTS
Hedenkamp Huskies 6 1 1 26 11 15 19
Liberty Legends 6 0 1 19 2 17 18
Salt Creek Mtn. Lions 2 5 0 10 18 -8 6
Lauderbach Cougars 0 8 0 5 28 -23 0
COED DIVISION 2 WEST – 4/30 and 5/2
VISITOR HOME
King-Chavez 13 Mueller 0
Otay 3 Juarez Lincoln 1
Montgomery 1 Mueller 5
Howard Gardner 0 Vista Square 3
King Chavez 4 Finney 2
Rice 9 Feaster 2
King Chavez 3 Rice 5
Vista Square 2 Finney 3
Howard Gardner 0 Montgomery 5
Otay 3 Mueller 2
Juarez Lincoln 6 Feaster 2

*Top 4 will advance to the playoffs

COED DIVISION 2 WEST

FINAL STANDINGS

W L D GF GA GD PTS
1-Otay Falcons 7 1 1 29 16 13 22
2-Rice Roadrunners 6 0 3 28 12 16 21
3-King-Chavez Coyotes 7 2 0 32 17 15 21
4-Mueller Mustangs 5 2 2 25 18 7 17
Vista Square Vikings 4 3 2 23 18 5 14
Juarez-Lincoln Eagles 4 3 2 21 18 3 14
Finney Bulldogs 4 5 0 19 18 1 12
Montgomery Eagles 2 7 0 12 25 -13 6
Feaster Falcons 1 8 0 19 39 -20 3
Howard Gardner 0 9 0 1 28 -27 0
COED DIVISION 2 CENTRAL QUARTERFINALS – 5/2 @ 4 PM
VISITOR HOME
# 8 Halecrest 0 #1 Rosebank 6
#7 Rohr 1 #2 Clear View 4
#6 Cook 6 #3 Valle Lindo 2
#4 Hilltop 1 #5 Palomar 5
COED DIVISION 2 CENTRAL SEMIFINALS – 5/9 @ 4 PM
VISITOR HOME
#6 Cook #1 Rosebank
#5 Palomar #2 Clear View
COED DIVISION 2 EAST QUARTERFINALS – 5/2 @ 4PM
VISITOR HOME
# 8 Marshall 2 #1 Eastlake 7
#7 Liberty 0 #2 Hedenkamp 5
#6 McMillin 1 #3 Muraoka 3
#5 Wolf Canyon 0 #4 Tiffany 4
COED DIVISION 2 EAST SEMIFINALS
Thursday, May 9 @ 4PM
VISITOR HOME
#3 Muraoka #2 Hedenkamp
COED DIVISION 2 EAST SEMIFINALS
Tuesday, May 14 @ 4PM
VISITOR HOME
#4 Tiffany #1 Eastlake
COED DIVISION 1 – 4/29 and 5/2
VISITOR HOME
Casillas 2 CVLCC 2
Heritage 3 Silver Wing 0
Salt Creek 5 Valley Vista 7
Arroyo Vista 3 Camarena 8
Veterans 4 Discovery 8
CVLCC 3 Silver Wing 0
Heritage 0 Valley Vista 2
Arroyo Vista 0 Olympic View 6
Salt Creek 2 Veterans 1
Camarena 6 Discovery 2

*Top 8 advance to the playoffs

COED DIVISION 1

FINAL STANDINGS

W L D GF GA GD PTS
1-Salt Creek Mountain Lions 9 1 0 34 13 21 27
2-Valley Vista Vikings 7 1 2 41 25 16 23
3-Camarena Robogriffins 7 2 1 37 22 15 22
4-CVLCC Jaguars 6 1 3 25 14 11 21
5-Casillas Comets 5 3 2 24 19 5 17
6-Olympic View Eagles 5 4 1 15 11 4 16
7-Discovery Dragons 4 6 0 26 32 -6 12
8-Heritage Hawks 2 6 2 10 18 -8 8
Arroyo Vista Coyotes 2 7 1 11 25 -14 7
Veterans Heroes 1 7 2 24 30 -6 5

 

 

 

 

 

 

 

Create your website with WordPress.com
Get started